EKO praní

Prací prášek používají všichni, málokdo se zamyslí nad složením. Většina lidí prostě koupí prací prášek v akci a tím pere. Nejčastěji se začnou lidé zamýšlet nad složením pracích prášků ve chvíli, kdy mají nějaké kožní potíže. Prací prášky, aviváže atp velmi často vyvolávají alergie a výrazně zhoršují projevy ekzémů.

Já samotná jsem začala s domácí kosmetikou právě pro svůj atopický ekzém. Bylinky, masti, mýdla…a ve chvíli, kdy jsem přešla na domácí kosmetiku, netoxickou domácnost, ekzém záhadně zmizel a už mám třetím rokem pokoj! Když jsem zapomněla, že mi došel domácí prací prášek a koupila jsem nějaký EKO z obchodu. Kůže mě začala opět zlobit. Takže teď už si dělám zásoby na hodně dlouho dopředu.

Dneska vás navedu, jak si vyrobit domácí prací prášek,
který vypere a nezanáší pračku ani oblečení.

A k tomu pár tipů, jak udržet pračku čistou a bez vodního kamene.

Jaké budeme potřebovat suroviny? 

Prací soda (Uhličitan sodný)

                                                                                                       

Prací soda zvyšuje pH vody, změkčuje vodu, pomáhá odstraňovat skvrny a rozpouští tuk. Díky tomu, že změkčuje vodu, zvyšuje účinnost pracího mýdla na maximum. 

                                                                                                      

Perkarbonát sodný

                                                                                                      

Perkarbonát sodný je ekologický, během praní se rozkládá na sodu a peroxid. Peroxid pak proniká do vláken a odstraní i velmi zažranou špínu. Dokonce si poradí i se skvrnami od krve. Je skvělý na bělení bíleho prádla, ale já jej používím i na praní více znečistěného stálobarevného prádla.

Perkarbonát se rozkládá až při teplotě okolo 60°C, takže při běžném praní pod tuto teplotu potřebujeme použít aktivátor perkarbonátu – TAED, který způsobí uvolnění peroxidu i za nižší teploty. Přidáváme jej 5% k váze perkarbonátu.

Perkarbonát také dezinfikuje prádlo  – skvěle se tedy hodí na ložní prádlo, ručníky nebo pelíšky domácích mazlíčků. 

                                                                                                      

Prací mýdlo

                                                                                                       

A nesmíme zapomenout na poslední přísadu pracího prášku – prací mýdlo.

Zajišťuje pěnu, čistící schopnost a snižuje povrchové napětí. 


Potřebujeme mýdlo, které tedy dobře čistí a hoooodně pění.

Jaký hlavní tuk budeme potřebovat? ……. Ano, bude to jeden z pěnivých tuků s vysokým obsahem laurové a myristové kyseliny.

A který? Asi ten nejlevnější – kokosový olej 🙂

Dále musíme zajistit, aby mýdlo dobře pralo i v tvrdší vodě a nezanášelo pračku. Tady je nezbytné použit do mýdla citrátjak na to najdete na blogu. Je to opravdu nezbytné a nejde to nijak obejít. Pokud budete (dokonce i v měkké vodě) prát s mýdlem bez citrátu, koledujete si odrovnání oblečení i pračky.

Základní recept:

100 % kokosového oleje (1.000g)

5 % kyseliny citronové (50 g)
hydroxid sodný (navýšený o hydroxid potřebný pro neutralizaci kys. citronové) (186,9 + 28,55 g)
demi voda (380 – 400 g)

Vyrábíme metodou za studena a podlouhování nastavujeme (mínus) -2 až 0 %

Ano, cíleně vyrábíme mýdlo s lehkým nadbytkem hydroxidu. Proč to děláme? Protože jakýkoliv nezreagovaný tuk či jeho části (vzpomeňte na téma přetučnění/podlouhování) zanáší látku a ta časem začne zapáchat.

Není to nebezpečné? Není. Prádlu to nijak neublíží, protože to malé množství hydroxidu navíc se v použité vodě na praní “ztratí”. Dokonce ani ruce nám to nepoleptá. Přesto doporučuji pracovat s mýdlem v rukavicích. Pokud budete s mýdlmem prát v ruce je lepší také použít rukavice, protože mýdlo opravdu hodně vysušuje. (Já se přiznám to nedodržuji vždy a ruce mám po prací jen malinko vysušené, ošetřím je lanolinovým krémem a vše ok.)

Vyrobené mýdlo musíme nastrouhat. Nejlepší strouhat co nejdříve po výrobě, dobře se strouhá ještě teplé. Nebo můžete mýdlo nastrouhat na jemném struhadle na robotu.

Já mýdlo strouhám na robotu, pak jej nechám několik dní (třeba týden) v papírové krabici vyložené pečícím papírem vysychat a poté uložím do uzavřených nádob. Mýdlo na praní pokud, projde gelem, není nutné nechávat zrát, ale je lepší nechat mýdlo před používáním aspoň 7 – 14 dní odležet, aby zcela doreagovalo. 

Pokud perete na nižší stupně – 30°C a méně, pak je vhodné přidat do receptu tekutý olej, který sníží teplotu, při které se mýdlo budu rozpouštět. 

Recept se tedy skládal z 80% kokosového oleje a 20% olivového. Plus samozřejmě citrát atd

Pozor, kokosové mýdlo se rádo přehřívá, stačí jej lehce zabalit do deky.


Záleží i na množství vyráběného mýdla. Čím větší dávka, tím snadněji se mýdlo samo zahřeje a naopak. Také záleží na formě, pokud použijete dřevěnou formu, projde gelem snadno, pokud malé formičky, nemusí gelem v dece vůbec projít. 

Prací prášek – recept

                                                                                                

Výše zmíněné suroviny jsou základní suroviny pro výrobu domácího pracího prášku. Všechny tyto složky jsou netoxické a dobře odbouratelné.

Na jednu pračku přijde:
1-2 lžíce nastrouhaného kokosového mýdla s citrátem
2-3 lžíce prací sody
1 – 3 lžíce perkarbonátu (+TAED)

Dávkování se odvíjí od tvrdosti vody, množství prádla a jeho znečištění.

Můžete vše smíchat dopředu, ale daleko lépe se mi osvědčilo dávkovat mýdlo zvlášť, protože do směsi nejde rovnoměrně zamíchat. Takaže smíchám jen prací sodu a perkarbonát + TAED.

Já osobně dávám perkarbonát téměř ke všemu běžnému prádlu. Pokud mám nějaké spešl kousky, pak je peru bez perkarbonátu. Ale vzhledem k práci se psy, včelami a na zahradě je složení mého šatníku spíše funkční, než estetické 🙂 

Dopředu si tedy smíchám 2 díly prací sody s 1 díl perkarbonátu s TAED. Většinou míchám 6 kilo prací sody  a 3 kila perkarbonátu s TAEDem do kyblíku s víkem. Je potřeba, aby byla směs v suchu. Nastrouhané mýdlo mám zvlášť. Potom na jednu pračku dávám 1 – 2 lžíce mýdla a k tomu 3 – 6 lžic prací směsi sody a perkarbonátu dle množství a znečištění prádla.

Bavlněné bílé prádlo – povlečení, pleny, ručníky namáčím do perkarbonátu přes noc a poté vyperu klasicky. Na 15 l kýbl dávám 2 – 4 lžíce perkarbonátu.

Perkarbonát navíc skvěle vyčistí zašlou špínu v domácnosti – hrnce, termosky, konvičku a hrnky od černého čaje atp. Smícháme perkarbonát s horkou vodou a necháme odmočit. Poté normálně umyjeme. 

Osvědčilo se mi přidávat prášek přímo do bubnu k prádlu. 

                                                                                                

Prací gel – recept

                                                                                                

Prací gel si můžete vyrobit smícháním prací soby s mýdle. 

Recept na prací gel/sliz
150 g mýdla na praní s citrátem
150 g prací sody
5l vody

Do alespoň 7 litrové nádoby nalijeme 3 litry vroucí vody a rozmícháme nastrouhané prací mýdlo. Poté přidáme sodu a promícháme – nejlepší je vzít si k ruce tyčový mixér a všechno hezky promixujeme. Nakonec dolijeme zbytek vody a semtam s tím zamícháme do vychladnutí. Gel po vychladnutí zhoustne. Z gelu se časem začne oddělovat voda, ničemu to nevadí, stačí jen promíchat.

Gel je vhodné spotřebovat do dvou měsíců – hrozí riziko plísně a množení bakterií. Dávkujeme cca 250 ml na pračku.

Perkarbonát musíme přidat zvlášť, ten se nesmíchává, ale dávkuje se vždycky do pračky. 

Osobně se mi více osvědčil prací prášek. 

                                                                                               

Zásady úspěšného praní s mýdlem

                                                                                                

1) Dostatek vody – pro praní vybírejte program, který je štědrý na množství vody. Pokud to pračka umožňuje zvolte variantu “voda navíc”. Nejméně vhodné jsou “EKO” programy. 

2) Nepřeplňujte pračku – v pračce musí zůstat dostatek místa pro pohyb prádla. Plňte pračku do 3/4 bubnu – toto vlastně platí i u klasického pracího prášku. 

3) Přidejte máchání navíc – zajistíte tak dokonalé vymytí mýdla z oblečení.

4) Vyšší teplota – lepších výsledků s domácím pracím práškem dosáhnete při teplotě 40°C a více. 

                                                                                               

Čištění pračky

                                                                                                

Pokud máte zanesenou pračku, nemůže prát dobře. Proto je důležité pračku pravidelně čistit. A to platí i když používáte kupovaný prací prášek nebo si děláte svůj vlastní. 

Pračku čistím jednou za měsíc. (Peru minimálně ob den). Střídám čištění pomocí octu a perkarbonátu.

Čištění octem

Pustíme program na nejvyšší teplotu a nejdelší cyklus a do bubnu vlijeme celý litr octu. Ocet si poradí s případným vodním kamenem a zápachem. Působí desinfekčně.

Čištění perkarbonátem

Do bubnu pračky nasypeme ½ hrnku perkarbonátu a zapneme pračku na nejdelší program a nejvyšší teplotu. Perkarbonát zbaví pračku usazených nečistot a případného tuku. Působí desinfekčně.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mýdlo na holení

Mýdlo na holení

  Mýdlo na holeníJe libo oholit! Holící mýdlo vyrábím metodou za tepla, protože obsahuje mnoho pevných tuků. Pokud by vás napadlo vyrobit...

Sprchové máslo

Sprchové máslo

  Sprchové másloSprchové máslo je vlastně takový kříženec mýdla a máslové masážní kostky. Mýdlo se vyrábí metodou za tepla a po ukončení...

Med v mýdle a kosmetice

Med v mýdle a kosmetice

  Med v mýdle a kosmeticeMed je používán lidmi už od pradávna. Je to vydatný zdroj energie a živin, které jsou navíc snadno stravitelné....

Med v mýdle a kosmetice

  Med v mýdle a kosmeticeMed je používán lidmi už od pradávna. Je to vydatný zdroj energie a živin, které jsou navíc snadno stravitelné....

Mýdlo na holení

  Mýdlo na holeníJe libo oholit! Holící mýdlo vyrábím metodou za tepla, protože obsahuje mnoho pevných tuků. Pokud by vás napadlo vyrobit...

Sestavování receptur

  Sestavování recepturOleje, které používáme jsou složeny z triglyceridů. Každý triglycerid je složen z glycerolu a na něm navázaných tří...

Výroba mýdla za tepla (HP)

  Výroba mýdla za tepla (HP) Mýdla vyrobená za tepla, horkým procesem, nabízí nekonečné možnosti. Můžeme do nich "nacpat" mnohem více...

Přetučnění vs. Podlouhování

  Přetučnění vs. Podlouhování Oba tyto termíny znamenají prakticky to samé, ale ne tak docela. My si dneska vysvětlíme rozdíly mezi oběma...

Množství vody v mýdle

  Množství vody v mýdle V článku se dozvíte se, jak ovlivňuje množství vody v mýdle rychlost zmýdelnění. Zda je lépe použít více vody nebo...

Žluknutí mýdel a olejů

  Žluknutí mýdel a olejů Žluknutí je proces oxidace tuků, kdy kyslík ze vzduchu “napadne” mastné kyseliny - především nenasycené (olejová,...

Pěnivost mýdla

  Pěnivost mýdlaTématem tohoto týdne je pěnivost mýdla. Všichni chceme, aby naše mýdlo dostatečně pěnilo. Jak to zařídit, co všechno...

Laktát a citrát

  Laktát a citrát  Laktát i citrát jsou mnohokrát skloňované v mydlářských diskuzích na FB. Co to je? Proč to do mýdla používat a v jakém...

Žluknutí mýdel a olejů

  Žluknutí mýdel a olejů Žluknutí je proces oxidace tuků, kdy kyslík ze vzduchu “napadne” mastné kyseliny - především nenasycené (olejová,...

Kosmetika nejen pro děti

  Kosmetika nejen pro dětiKdyž jsem zjistila, že čekáme miminko, jedna z prvních věcí, které jsem začala zjišťovat byla, co si mohu doma...

Stabilní oleje

  Stabilní olejeMezi stabilní oleje řadíme ty, které žluknou pomalu - jsou tzv. oxidativně/oxidačně stabilní. Většinou je můžeme bez obav...

Rebatch

  Rebatch  Jak předělat nepodařené mýdlo?Není neobvyklé, že se mýdlo z nějakého důvodu nepodaří. Není důvod se za to stydět! Stane se to i...

Doporučené e-shopy

  Doporučené e-shopy● Jana Bejčková www.nature-store.cz Zde nakoupíte skoro vše na kosmetiku i mýdlo. Super kvalita, dobrá cena i jednání...

Lysolecithin

  LYSOLECITHIN Znáte? Používáte v kosmetice? Já se snažím vyrábět, co nejjednodušší kosmetiku, která je ale zároveň funkční. Nezvládám...

MiniKurz solných mýdel

  Solná mýdla MiniKurz Tématu solných mýdel jsem se rozhodla věnovat dva týdny. Chtěla bych, abyste si během těch dvou týdnů s mou pomocí...

Pyré z rostlinného materiálu v mýdle

  Pyré z rostlinného materiálu v mýdleDneska si řekneme, jak bezpečně přidávat do mýdla pyré z rostlinného materiálu. V článku najdete jak...

Vlasová mýdla

  Vlasová mýdlaVlasová mýdla vlastně nejsou zase tak odlišná od mýdel klasických. Upravujeme u nich pouze několik faktorů a přísad. A tím...

Množství vody v mýdle

  Množství vody v mýdle V článku se dozvíte se, jak ovlivňuje množství vody v mýdle rychlost zmýdelnění. Zda je lépe použít více vody nebo...

7 nejčastějších chyb při výrobě mýdel

  7 nejčastějších chyb při výrobě mýdelDělám kurzy, píšu blog a vedu Klub Přímo od Včelařky a velmi často se na mě lidé obrací s prosbou o...

Výroba mýdla za studena – průvodce nejen pro začátečníky

  Výroba mýdla za studena  Průvodce nejen pro začátečníkyChystáte se na výrobu svého prvního mýdla? Chcete vědět jak postupovat, co budete...

Pyré z rostlinného materiálu v mýdle

  Pyré z rostlinného materiálu v mýdleDneska si řekneme, jak bezpečně přidávat do mýdla pyré z rostlinného materiálu. V článku najdete jak...

Slevy a novinky

  Slevy a novinky20 % SLEVA NA KURZY Každý člen klubu získává20 % slevu na kurzy Pro odečtení slevy zadejte slevový poukaz ...

Kadidlové mýdlo HP

  Kadidlové mýdlo HPKadidlové mýdlo je jedno z mých oblíbených, které dělám pravidelně - s menšími obměnami. Dneska pro vás mám jeden z...

Nestabilní oleje

  Nestabilní olejeMezi nestabilní oleje řadíme ty, které žluknou středně rychle až rychle - jsou tzv. oxidativně/oxidačně nestabilní....

Stabilní oleje

  Stabilní olejeMezi stabilní oleje řadíme ty, které žluknou pomalu - jsou tzv. oxidativně/oxidačně stabilní. Většinou je můžeme bez obav...

Antioxidanty a konzervanty v mýdle a kosmetice

  Antioxidanty a konzervanty v mýdle a kosmeticeSetkávám se často s názorem, že v přírodní kosmetice se nemusí používat konzervanty. Že...

Vlasová mýdla

  Vlasová mýdlaVlasová mýdla vlastně nejsou zase tak odlišná od mýdel klasických. Upravujeme u nich pouze několik faktorů a přísad. A tím...

Mléčné výrobky v mýdle a kosmetice

  Mléčné výrobky v mýdle a kosmetice Mléčné výrobky jsou v kosmetice používány od nepaměti. Používá se mléko kozí, ovčí, kravské i...

I já moc děkuji za tento klub a hlavně Zdeni za tebe 😊 Sice si teď vyrábím jen prací prášek, protože mě můj 2.5 roku starý syn zaměstnává až až, ale díky tomu všemu co jsi nás naučila vím, že se k mydlům zase vrátím s chutí a nadšením, protože jen od tebe tomu člověk pořádně rozumí. Opravdu moc děkuji za vše 🤗😘

Petra R.

Zdeni, díky tvým kurzům je výroba mýdla a drobné kosmetiky mým velkým koníčkem. S každým ročním obdobim přemýšlím , z čeho bych mýdlo mohla udělat,aby se vázalo k určitému období. 🌻🍁 Moc ti děkuji i za tvé vyčerpavajici příspěvky v klubu, kde hledám inspiraci. Jen tak dál 😍

Marta K.

Reference

Možnost zúčastnit se kurzu u Zdeničky mi dalo daleko víc informací a jistoty, než přečtení několika článků. I když jsem za sebou už měla více či méně úspěšné pokusy, teprve až pod jejím vedením mi do sebe vše zapadlo a troufám si říct, že výrobě o něco více rozumím. Spolu s klubem, kde je přehršel informací, je to skvělé vodítko pro ty, kdo se chtějí výrobou mýdla zabývat, od začátečníků až po zkušené matadory 🙂

Iveta F.

Zdeni, tvé kurzy jsou úžasné ♥️! Díky nim, jsem se toho tolik naučila a výroba mydla se mi stala závislou. Ke každému přistupuješ individuálně. Tím že vedeš klub, máme informací daleko více, než myslím někde jinde. A vždy se těším, co nového mě čeká 🥰

Eva S.

Členství v klubu mi je velkým přínosem, protože díky vzdálenosti je pro mě účast na kurzu hůře realizovatelná. Všechny články hltám, každá nová informace mě posouvá dál v mých pokusech. Vše je psáno krásně srozumitelně, web je pěkně strukturován, krásně se v něm orientuji. Za mne TOP 👍👍👍, budu asi doživotním členem tohoto úžasného klubu😍

Lenka Š.

Díky klubu mám už asi čtvrté bezpečné mýdlo. Bez cenných rad bych to už dávno vzdala. Jsem moc ráda, že jsem se rozhodla správně. Děkuji

Míša R.